Akciók | Hírek, események | Túrabolt | Kapcsolat | Vásárlási utalvány |
A megfelelő túracipő kiválasztása
Egy jó túracipő tartja a bokát, védi viselője lábát,
kényelmes és tartós
1. Gondoljuk át, milyen túrára megyünk
A túracipőket 3 fő csoportba sorolhatjuk:
- Könnyű túracipő: ezeket a túracipőket kimondottan egyszerű kirándulásokra tervezték.
- Közepes túracipő: tartósabbak és kényelmesebbek, mint ez előzőek, de még mindig csak egyszerű és közepes túrákra ajánlottak.
- Nehéz túrabakancs: a legtartósabbak, többnapos túrára, nehéz talajokra vannak tervezve.
Könnyű túracipő Közepes túracipő Nehéz túrabakancs
2. A túracipők anyaga
A túracipők súlyát, tartósságát, vízállóságát az határozza meg, hogy milyen anyagból gyártják.
- Műszálas textilia: könnyű, jól szellőző túracipők, melyek napos időjárásban tökéletesek. Kényelmesek, könnyen betörnek és olcsóak, de ugyanakkor nem nagyon vízállóak.
- Fedett bőr: tartós, hosszú túrákra ajánlott. Nem annyira könnyű és szellős, mint az előbbi, de tartósabb, ugyanakkor szükség van egy kis időre míg betörik. Impregnálószerekkel vízállóvá tehető.
- Vízálló anyagok: könnyű, vízálló anyagok (pl. Gore-Tex), megtalálhatók sok túracipőben. A vízállóság azonban attól is függ, hogy milyen jól van a túracipő karbantartva.
3. A túracipők felépítése
Minél több öltés van egy túracipő felső részén, annál inkább fennáll a beázás lehetősége. A túracipő felső részéhez ragasztással vagy varrással illeszkedik a talp. A varrás tartósabb, megbízhatóbb, szükség esetén a talp kicserélhető. A ragasztás gyorsabb, olcsóbb mint a varrás és manapság már megfelelő tartósságot biztosít.
Előbb felpróbálni, azután megvásárolni.
Mielőtt egy túracipőt megvásárolunk, mindenféleképpen előbb fel kell próbálni. Nem szabad a szokásos lábméret szerint vásárolni.
Mindkét túracipőt fel kell próbálni. Ha az egyik lábunk nagyobb, mint a másik (megszokott), akkor a nagyobbat kell választani. Tartalék zoknival próbáljuk fel a túracipőt.
- Kössük be a cipőt és álljunk fel. Ha a lábak „úsznak” a túracipőben, akkor kisebbet, ha pedig szorulnak, nagyobbat kell választani.
- Próbáljunk járni benne és nézzük meg, hogy mennyire kényelmes. Egyenes felületen való sétálás után próbáljunk egy dőlt felületen vagy lépcsőfok szélén megállni; nézzük meg, mennyire stabil a túracipő.
- A lábfej mozoghat a cipő belsejében, azonban az optimális méretválasztás esetén a sarok nem mozdulhat el. Ha ez mégis megtörténik, akkor egy fél számmal kisebb túracipőt próbáljunk; ha a lábujjunk eléri a túracipő elejét, akkor nagyobbat keressünk.
- Több túracipőt is fel kell próbálni, mielőtt a megfelelőt kiválasztjuk.
Karbantartás
A lábbelit két használat közt mindig meg kell tisztítani a portól. Ha a lábbeli átázik, újságpapírral kitömve nem túl meleg helyeken kell megszárítani. Soha ne siettessük a száradást (pl. ne tegyük tűz mellé vagy bármilyen melegítő eszköz mellé). A bőr természetével nem ellentétes a nedvesség, de ha kiszárad a felület, és tartósan száraz marad, mert nem kezeltük, akkor akár el is törhet a bőr. Ne gondoljuk, hogy a cipő árában már benne van a gondozás költsége, és a drága cipőt nem kell kezelni. Ellenkezőleg: egy olcsó műanyag cipő nem igényel olyan fokú gondozást, mint egy nagyon sok munkával előállított, drága bőrcipő.
Bezárás
Légy a barátunk Facebookon!
Bezárás
Kövess minket Twitteren!